برنامه نویسی, کامپیوتر

تفاوت میان طراح وب و توسعه دهنده وب

تفاوت بین طراح وب با توسعه دهنده و
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

طراح وب (web designer) فردی است که با بهره گیری از ابزارهای استاندارد طراحی، ظاهر وب سایت را طراحی کرده یا ارتقا می بخشد. عموماً طراحان وب از نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ و illustrator استفاده میکنند، این ظاهر گرافیکی در مراحل بعد با استفاده از HTML، جاوا اسکریپت، CSS و دیگر زبان های برنامه نویسی قابلیت نمایش در محیط وب پیدا میکند.

توسعه دهندگان وب همان برنامه نویس ها هستند. آن ها طراحی ایجاد شده توسط طراحان وب را می گیرند و آن را به یک وب سایت کاربردی تبدیل می کنند. آن ها از زبان ها و ابزار های مختلفی مانند Javascript ،jQuery ،Node.js ،PHP  ،ASP.NET Python و غیره استفاده می کنند. هدف اصلی آن ها ایجاد یک وب سایت روان با عملکرد خوب است. توسعه دهندگان وب، مسئول همکاری با طراحان UX، طراحان UI و طراحان بصری برای ایجاد صفحه های وب، بر اساس طراحی ارائه شده توسط طراح هستند.

دسته بندی طراح وب 

طراح تجربه کاربری (UX)

UX مخفف عبارت User Experience است. احساس یک کاربر و برآورده شدن خواسته های او پس از استفاده از نرم افزار یا خودرو یا هر وسیله دیگری که طراحی شده است، مربوط به طراح تجربه کاربری است.

طراح رابط کاربری (UI)

طراحی رابط کاربری (User Interface)، ایجاد گرافیک، تصاویر و استفاده از آثار هنری عکاسی و تایپوگرافی برای افزایش نمایش و چیدمان یک محصول دیجیتالی در دستگاه های مختلف آن است. عناصر رابط کاربری شامل کنترل های ورودی (دکمه ها، منوهای کشویی، زمینه های داده)، اجزای ناوبری (زمینه های جستجو، نوار لغزنده، نمادها، برچسب ها)، اجزای اطلاعاتی (نوارهای پیشرفت، اعلان ها، جعبه های پیام) است.

طراح بصری (Visual designer)

 نقش طراح بصری این است که هدف محصول نهایی باید جذاب به نظر برسد. آن ها ترکیبی از رابط کاربری و طراح گرافیک هستند. طراح گرافیک و طراح بصری را با هم اشتباه نگیرید.

دسته بندی توسعه دهندگان 

توسعه دهنده Front-End

قسمتی از وب سایت که کاربر مستقیما با آن ارتباط برقرار می کند به عنوان Front-End نامیده می شود. همچنین از آن به عنوان “سمت مشتری” (client-side) برنامه یاد می شود.ساختار، طراحی، رفتار و محتوای همه چیزهایی که هنگام باز شدن وب سایت ها، برنامه های وب یا برنامه های تلفن همراه در صفحه ی مرورگر مشاهده می شود، توسط توسعه دهندگان Front-End پیاده سازی می شود.

توسعه دهنده Back-End:

این بخش مربوط به سمت سرور وب سایت است. داده ها را ذخیره و تنظیم می کند و همچنین اطمینان حاصل می کند که همه چیز در سمت مشتری وب سایت خوب کار می کند. در حقیقت بخشی از وب سایت است که نمی توانید آن را ببینید و با آن ارتباط برقرار کنید و مستقیم با کاربران تماس ندارند. 

Full Stack:

توسعه دهندگان وب Full Stack، توانایی طراحی برنامه وب و وب سایت های کامل را دارند. آن ها روی نمای جلو، پشتیبان، پایگاه داده و اشکال زدایی برنامه وب یا وب سایت ها کار می کنند. 

جمع بندی

پس دانستیم که برای طراحی وب به در درجه اول به مهارت‌های طراحی و سپس کدنویسی و برای برنامه نویسی وب، به تخصص کامل در کدنویسی نیاز دارید. هر کدام از این دو حوزه جذابیت‌ها و چالش‌های خود را دارند و با توجه به نوع مهارت و انتظاری که از شغل خود دارید، می‌توانید در این زمینه به کسب درآمد بپردازید.

به این مقاله امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید