برنامه نویسی, کامپیوتر, موبایل

نکات مهم و ابتدایی برای شروع برنامه نویسی حرفه ای

نکات برنامه نویسی
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

اگر شما نیز یک برنامه نویس تازه کار هستید، شاید بارها در مورد این که باید از کجا شروع کنید، سردرگم شده باشید. زیرا عرصه برنامه نویسی،عرصه ای بسیار گسترده و با انتخاب های فراوان می باشد. کدام زبان برنامه نویسی شروع کنم ؟ کدام زبان برنامه نویسی بهتر است ؟ کدام زبان برنامه نویسی پول ساز تر است؟

نکات کلیدی برای شروع برنامه نویسی

1. انتخاب زبان مناسب برای شروع برنامه نویسی

زبان های زیادی برای برنامه نویسی وجود دارند. ولی تقریبا می توان گفت که سینتکس و یا دستور اکثر زبان های برنامه نویسی مشابه زبان C++ (سی پلاس پلاس) است. پس پیشنهاد می کنم اگر تاره کار هستید آموزش زیان C++ را کامل یاد بگیرید.

2. یادگیری صحیح 

نکته بسیار مهم دیگری که رعایت آن می تواند به افراد تازه وارد به دنیای برنامه نویسی کمک شایانی نماید، یافتن مسیر درست یادگیری زبان مورد نظر خود می باشد. برای مثال در صورتی که قصد یادگیری HTML را دارید. باید کار خود را مطالعه آخرین استاندارد های وب آغاز نمایید زیرا این کار نه تنها به افزایش سرعت زمان لود صفحات نوشته شده شما کمک می کند، بلکه یادگیری آن ها نیز بسیار آسان تر می باشد.

3. استفاده از محیط برنامه نویسی مناسب

اگر مبتدی هستید حتما از ساده ترین محیط ها و ویرایشگرهای متن برای کدنویسی استفاده کنید. محیط های حرفه ای جهت برنامه نویسی، افراد مبتدی را تنبل می کند.

محیط های حرفه ای دستورات رو بعد از ورود یک حرف برای شما تایپ می کند و اینگونه می شود که عملا قدرت تایپ دستورات از شما گرفته و شما به نوعی در تایپ دستورات تنبل بار می آیید و در آینده با قواعد و دستورات بیگانه می شوید و همچنین در رفع خطاهای برنامه خود دچار مشکل می شوید.

4. پیش نیازها

قبل از شروع به یادگیری کدنویسی ابتدا پیش نیازهای مربوط به برنامه نویسی را خوب یادبگیرید. یک برنامه نویس هنگامی موفق می شود که قدرت تجزیه و تحلیل یک سیستم را داشته باشد. بتواند مسائل را به خوبی حل کند.با مفاهیمی چون طراحی و تحلیل الگوریتم و فلوچارت غریبه نباشد. یک برنامه نویس خوب باید بتواند بهترین الگوریتم و ساختمان داده را برای کد خود طراحی کند.

5. گوگل را فراموش نکنید

از مهمترین نکات یادگیری برنامه نویسی توجه به گوگل است. مهم نیست که از چه زبانی استفاده می کنید و با چه مشکلی در کدهای خود مواجه شده اید، موتور جستجوی قدرتمند گوگل همیشه می تواند به شما در حل آن کمک کند. استفاده از انجمن ها  نیز می تواند کمک شایانی به حل و درک مشکلات احتمالی شما نماید.

6. دوستان برنامه نویس برای خود پیدا کنید

یکی از نکات مهم دیگر در عرصه طراحی وب سایت، یافتن یک شبکه ارتباطی با سایر طراحان و برنامه نویسان می باشد. بد ترین حالت موجود برای یک طراح با سابقه این است که او مجبور باشد برای یافتن هر مشکلی در گوگل جستجو نماید، اما بهترین حالت ممکن این است که شما به عنوان یک طراح،عضو یک شبکه ارتباطی شامل برنامه نویسان و طراحان حرفه ای دیگر باشد و قادر باشد تا مشکلات خود را با آن ها در میان گذارد و از آن ها کمک بگیرد. 

7. نا امیدی ممنوع!

از ابتدا تا انتها بارها پیش می آید که برنامه شما دچار خطاهایی می شود که رفع آن برای شما بسیار دشوار می شود. این باعث می شود که شما از ادامه کار منصرف شوید و با خود بگویید که استعداد کافی برای یادگیری و ادامه را ندارید.

هیچ گاه هنگام بروز خطا در برنامه خود نا امید نشوید. بلکه خوشحال هم باشید. چون قرار است مطلب و تکنیک جدیدی یاد بگیرید

به این مقاله امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید